Žiaci pracujú na projektoch o prírodnej rozmanitosti

Školy naprieč celým Slovenskom hľadajú spolu so svojimi žiakmi riešenia na úpravu zanedbaných školských areálov, aby si tak spríjemnili prostredie na výučbu i mimoškolské aktivity.

V rámci projektu Biodiverzita do škôl, ktorý organizuje Veolia s Nadáciou Ekopolis, pracuje až 14 akčných školských skupín z celého Slovenska na príprave konkrétnych riešení, ktoré majú zlepšiť klimatické podmienky v školských areáloch a vytvoriť zaujímavý vzdelávací priestor. Jedná sa o základné a stredné školy z  Banskej Bystrice, Zvolena, Žiaru nad Hronom, Zlatých Moraviec, Brezna, Lučenca, Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša, Popradu, Oravskej Jasenice, Modry i Bratislavy.
 
„Rozsiahle asfaltové plochy pri školách sa pri súčasnej klíme stávajú prehriatymi a tým prestávajú plniť účel plôch vhodných na detskú hru,“ upozorňuje na problém programová manažérka projektu Biodiverzita do škôl Lucia Rossová.
 
Od apríla tohto roka prebehlo stretnutie s mentormi, ktorí so všetkými akčnými skupinami žiakov a študentov zo škôl zapojených do projektu navrhli úpravy, ktoré sú prispôsobené ich individuálnym potrebám.
 
„Navrhované úpravy na školách sú rôznorodé – lokalitou, rozlohou a charakterom areálu. Ide najmä o využitie dažďovej vody – zachytávanie, odvádzanie a vsakovanie, plánujú budovanie jazierok, dažďovej záhrady, odvodňovacích kanálikov… Viaceré školy vnímajú silnú potrebu doplnenia drevín a hľadania ďalších riešení na vytvorenie zatienených plôch, ktoré využívajú deti v poobedných aktivitách alebo priamo počas vyučovania,“ dopĺňa Rossová.
 
"Chceme žiakom ukázať, aké konkrétne kroky môžeme realizovať pre podporu a ochranu biodiverzity. Chceme ich podporiť v hľadaní riešenia a pri prevzatí zodpovednosti. Veríme tiež, že projekt bude žiakov viesť k záujmu o prostredie v ktorom žijú a vytiahne ich od počítačov von do prírody, " hovorí Slavomíra Vogelová riaditeľka komunikácie a marketingu vo Veolii.
 
Návrhy sa zameriavajú na doplnenie kvetinových záhonov a ovocných kríkov, kvitnúcich a plodiacich mimo obdobia letných prázdnin, či budovaniu vyvýšených záhonov na pestovanie byliniek, zeleniny alebo jahôd. Na podporu vzdelávania aj rekreácie vzniknú v školských záhradách zóny s lavičkami a altánkom. Uskutočnenie návrhov bude prebiehať od budúceho školského roka, teda od septembra 2019.