Slovenské mestá skrývajú nové dobrodružstvá a poklady

Partizánska hľadačka v Banskej Bystrici, Vysnívaná cesta Anny Shirleyovej v Levoči alebo Cyklopotulky v okolí Levíc. To sú názvy niektorých zo vzdelávacích/dobrodružných pátracích hier vytvorených deťmi z 50 škôl, ktoré vznikli vďaka česko-slovenskému projektu Tajný život mesta, ktorý realizuje spoločnosť Veolia a CEEV Živica.

Objavte zaujímavé druhy stromov, skalné útvary, mokrade, prírodné sochy a iné umelecké a kultúrne prvky, ale napríklad aj zaujímavú vertikálnu výsadbu v meste. Jednoducho všetko, o čom ste vo svojom meste možno ani netušili a čo v klasických sprievodcoch nenájdete. Pomocou priloženej mapy sa orientujete a plníte úlohy, ktoré vás prevedú okrem zaujímavými miestami s vlastným príbehom. Ten školáci vymýšľali na základe terénneho prieskumu územia, pri ktorom často objavili veci, o ktorých sami ani netušili, že ich vo svojom okolí majú. Takto vznikli napríklad hľadačky s príbehom o partizánoch, druidoch alebo o hľadaní Mačacej jaskyne.
 
„Práve vďaka pútavému príbehu dokážu hľadačky zábavnou a dobrodružnou formou motivovať ľudí, aby sa vybrali von, hľadať skryté prírodné, kultúrne a historické poklady. Poklad čaká na hľadačov v závere hľadačky, ale je ním aj samotná cesta za ním,“ hovorí Ivana Poláčková, koordinátorka projektu z CEEV Živica a zároveň odporúča hľadačky ako skvelú outdoorovú letnú aktivitu pre rodiny s deťmi.
 
Dobrodružné hľadačky vytvorené školákmi nájdete roztrúsené po celom Slovensku. Školy k nim v rámci projektu vymysleli aj zaujímavé informačné kampane napríklad vo forme videí na YouTube, aby sa o nich dozvedelo čo najviac ľudí. Niektoré z hľadačiek vám zaberú hodinu, na iné si treba vyhradiť pol dňa alebo aj viac. Niektoré z nich prejdete v pohode pešo, na iné potrebujete bicykel alebo inú špeciálnu výbavu, napríklad free aplikáciu na určovanie rastlín Pl@ntNet. Všetky majú spoločný cieľ – vytiahnuť ľudí von objavovať prírodu a jej biodiverzitu priamo v mestách alebo v ich okolí.

Najoriginálnejšie z hľadačiek a kampaní k nim nájdete na stiahnutie na web stránke projektu www.tajnyzivotmesta.sk, ale informovať sa môžete aj v turisticko-informačných centrách miest a obcí.
 
Na podporu bádateľsky orientovaného vyučovania každá škola v projekte dostala 4 tablety. Bádateľská metóda vyučovania sa na Slovensku šíri aj vďaka finančnej podpore generálneho partnera projektu, skupina Veolia, Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a.s. a  Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a.s.