Objavte nepoznané s aplikáciou Pl@ntNet

Kráčate lesom a netušíte ako sa volá kvet, ktorý tam práve kvitne? Aplikácia na určovanie rastlín vám to prezradí.

Pri prechádzkach v prírode už nepotrebujete atlas rastlín. Stačí si do svojho mobilu, alebo tabletu stiahnuť bezplatnú aplikáciu PlantNet, ktorá vám pomocou fotografie pomôže určiť, o akú rastlinu sa jedná. Databázu aplikácie pomáli naplniť deti zo základných škôl zapojených do projektu Tajný život mesta.

PlantNet je aplikácia vyvinutá francúzskymi vedcami a je voľne dostupná pre iOS a Android. Stačí odfotiť list, kvet, plod rastliny, alebo kôru a PlantNet ju na okamžite rozpozná.

Slovenská a česká verzie aplikácie vznikla v rámci projektu Tajný život mesta, ktorý pripravila skupina VEOLIA v spolupráci s Centrom environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA (SR) a vzdelávacím centrom Tereza (SK). „Spojenie modernej technológie s dobrodružstvom v prírode je lákavé nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Pritom nielen v lesoch a na lúkach, ale aj priamo v mestách sa často skrýva väčšia biodiverzita (druhová rozmanitosť), ako by sme čakali,“ uviedla koordinátorka projektu Ivana Poláčková zo Živice.

Školské tímy mali možnosť vďaka obdržaným tabletom objavovať a fotiť  divoko rastúce rastliny a svoje zistenia následne prezentovať širokej verejnosti formou videí, komixov, alebo výstav. Najlepšie z nich nájdete na stránke www.tajnyzivotmesta.sk